Pannon Egyetem Zalaegerszegi Egyetemi Központ

DIGAP pályázat

Interreg-ATHU_DIGAP_Standard_medium.png

 

 

 

 

 

 

Ausztria-Magyarország Interreg együttműködési program ERFA 2021-2027 Támogatásával

 

Projekt célja:

Digitális kompetenciafejlesztés képzések és digitális önvédelmi tréningek megalapozása Kelet-Stájerország, Graz és Zala Vármegye női lakossága részére határon átnyúló tudományos kutatással, a nők digitális kompetenciáinak és digitális önvédelmi képességének  korcsoportonkénti elemzésével.

 

Szakmai tartalom:

A DIGAP projekt célja Digitális kompetenciafejlesztés képzések és digitális önvédelmi tréningek megalapozása Kelet-Stájerország és Zala Vármegye női lakossága részére határon átnyúló tudományos kutatással, a nők digitális kompetenciáinak és digitális önvédelmi képességének korcsoportonkénti elemzésével.

Mind Magyarországon, mind Ausztriában számos kihívást jelent a nők számára a digitális eszközök használata és a szükséges digitális készségek megszerzése. A nők még mindig alulreprezentáltak a technológia és a digitalizáció területén, és a digitális készségek terén a nemekre jellemző hiányosságok tapasztalhatók.

A projekt kérdőíves kutatás és fókuszcsoportos interjúk segítségével Zala megyében (Magyarország) és Kelet-Stájerországban és Grazban (Ausztria) új ismereteket nyújt a nők jelenlegi digitális szokásainak, attitűdjeinek és kompetenciáinak megértéséhez. A projekt különlegessége, hogy a két kutatási területet egy közös kérdőív elkészítése és az azt követő fókuszcsoportos interjúk révén lehet összehasonlítani. Annak bemutatása érdekében, hogy melyik ország és melyik generáció áll az élen a nők digitális kompetenciái tekintetében, elemezni lehet, hogyan érték el ezt. A két régió tanulhat egymástól.

Másodszor, a digitális szakadék csökkentése érdekében a projekt jó együttműködési és fejlesztési lehetőségeket kínál mindkét fél számára a kidolgozott programok közös tervezése és végrehajtása révén. A projekt segítségével, a szinergiahatások kihasználásának eredményeképpen és proaktív megközelítéssel támogathatjuk a nők digitális fejlődését, és segíthetünk nekik abban, hogy a digitalizáció gyors fejlődéséből hasznot húzzanak, valamint lépést tartsanak az információs társadalom gyors fejlődésével.

A nők digitális kompetenciáinak fejlesztése javítja az oktatáshoz való hozzáférésüket is (pl. könnyebben csatlakozhatnak online képzésekhez, és könnyebben elsajátíthatják az egész életen át tartó tanulás során megszerzett készségeket).

A projektben szereplő tanulmány az Ausztriában és Magyarországon már meglévő eredményekre épül, és kvantitatív és kvalitatív módon elemzi a digitális részvételt gátló és elősegítő tényezőket, a különböző korosztályú nőkre összpontosítva. Mindkét országban az egyenlő digitális részvétel előmozdítása regionális és nemzeti stratégiákból és cselekvési tervekből ered.

A kutatás eredményeire alapozva, azokból kiindulva további együttműködést tervezünk. A projekt partnerek részvételével határon átnyúló képzési programokat, digitális önvédelmi tréningeket, workshopokat tervezünk a célcsoport számára a határ mindkét oldalán.

A projekt innovativitása abban rejlik, hogy az uniós irányelvekkel megegyezően, de speciálisan a programterületre, korcsoportonkénti bontásban egy egyedülálló, hiánypótló primer kutatás készül. A kutatásban a folyamatosan, akár napi szinten változó digitális kihívások vagy támadások is megjelennek, amelyekre aktuális megoldást találunk a kutatás révén, az azt követő képzési programjainkban.

 

Projekt címe: Generációkon átívelő akadálymentesség a digitalizációban a nők körében
Projekt azonosítója: ATHU-0200079
Projekt időtartama: 2024. szeptember 1 – 2026. február 28
Projekt összköltsége: 199 698,60 euró, melyből az ERFA támogatás 133 810,20 euró
Konzorciumvezető: Pannon Egyetem
Konzorciumi partnerek: Nowa Verein (AT) – PP1, Zala Vármegye Önkormányzata (HU) – PP2
Szakmai vezető: Dr. Szili-Fodor Dóra
Szakmai vezető e-mail címe: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
Projektmenedzser: Pilinszki Pék Dorottya
Projektmenedzser e-mail címe:  Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.