Pannon Egyetem Zalaegerszegi Egyetemi Központ

 

Tématerületi Kiválósági Program 2021 keretében Nemzetvédelem, nemzetbiztonság alprogram (TKP2021-NVA-10)


Pályázati program leírása:

A kutatás célja olyan szenzorhálózat és információs rendszer fejlesztése, amely alkalmas atom-, vegyi-, vagy biológiai (ABV) fegyverek és a polgári lakosság által okozott társadalomra veszélyes szennyeződések forrásainak és jellemzőinek felderítésére és a kapcsolódó katasztrófákkal szembeni védekezési tevékenység támogatására.
A Magyar Honvédség ABV riasztási-, értesítési-, és felderítési rendszerében az ABV információk gyűjtését és értékelését a Légierő Parancsnokság Vegyi Információs Központja (LEP VIK) koordinálja. Az ABV felderítés hatékonysága és biztonsága elsődlegesen az ABV központok és az alárendelt csapatokhoz kapcsolódó alközpontok és felderítő rajok tevékenységének összehangolásán és a mérések tervezettségén és megbízhatóságán múlik.


A katasztrófavédelmi tevékenységet a Monitoring és Lakossági Riasztó (MoLaRi) rendszer is segíti, amely országos kiterjedéssel fogja át az alsó és felső küszöbértékű veszélyes vegyi ipari üzemek körzetében redundánsan működő adatátviteli hálózatra épülő meteorológiai és vegyi monitoring, valamint lakossági riasztó funkciókat.
A légi-sugár, -vegyi, és légi- biológiai felderítési tevékenységnek tehát alapos tervezési tevékenységre kell épülnie, mely megköveteli a földfelszíni pontosító mérések tervezését, és az egyéb védelmi és felderítő tevékenységek és információk összehangolását. A légi ABV felderítést mindezek alapján központosított módszerrel célszerű tervezni és irányítani, a földi ABV felderítést pedig a integráltan kell végrehajtani.


A kutatási tevékenység a Pannon Egyetem kompetenciáira és K+F tapasztalataira építve a fenti követelményeknek megfelelő rendszer fejlesztéséhez a következő összehangolt tevékenységekkel kíván hozzájárulni:

I) Szenzorfejlesztés, mérőrendszer fejlesztés
A pilóta nélküli légi felderítési tevékenység legfontosabb sikertényezője a kis súlyú és megfelelő érzékenységgel bíró szenzorok alkalmazásának a lehetősége. Az alprogram célja ezen szenzorok kiválasztása és tesztelése, és a kapcsolódó mérési eljárások fejlesztése. Cél, hogy a már alkalmazott és bevezetés előtt álló önvezető járművekhez illeszkedő (elsődlegesen kis súlyt lehetővé tevő mérési módszereket és szenzorok fejlesztéséhez hozzájáruló kutatásokat és elemzések végzése, mely a Magyar Honvédség és Katasztrófavédelem számára döntéselőkészítésben hasznos információkat szolgáltat.

II) ABV átvizsgálás - Szenzorfúzió, környezetállapot értékelés
Az ABV átvizsgálás (NBC Survey) a szennyezés jellegének és mértékének előrejelzésére és meghatározására szolgál, a szennyezett terület határainak becslésével. A pontszerű veszélyforrások helyének hatékony meghatározása és a várható környezeti és társadalmi hatások előrebecslése megköveteli az elérhető környezeti és műveleti információk integrálását. A kutatás célja a térinformatika, az adat-, szenzor- és információ fúziós eljárások és a környezetállapot értékelésben alkalmazható modellek fejlesztése annak érdekében, hogy az ABV felderítő és a katasztrófavédelmi tevékenységek tervezése és összehangolása hatékonyan és biztonságosan megvalósulhasson.

III) A felderítő és védelmi feladatok döntéstámogatása, kapcsolódó képességfejlesztés
Az ABV felderítés fogalma a kimutatás, azonosítás, megjelölés, jelentés és mintavételezés feladatait fogja össze. A felderítéshez és katasztrófavédelemhez kapcsolódó tevékenységek fejlesztése érdekében három kutatást tervezünk. Az első alprogram célja a hierarchikus és integrált kiértékelési-, tervezési- és menedzsment folyamatok fejlesztése és optimalizálása. A második alprogram a kognitív képességek fejlesztéséről, egyéni kommunikációs képzésről és a különleges körülmények között dolgozó személyek fizikai és pszichológiai állapotának javításáról szól a NATO ABV doktrínájában megfogalmazottakhoz igazodva. Figyelembe véve a kompetenciák és képességek fejlesztési potenciálját, megvizsgáljuk a legfejlettebb eszközök (kiterjesztett valóság, szemkövetés, tréning szimulátorok) alkalmazhatóságát.
A harmadik alprogram célja virtuális valóság alapú harci jármű navigáció kifejlesztése drón rajok segítségével. A projektben egy olyan rendszert kívánunk létrehozni, ami képessé teszi a harci jármű vezetőjét környezetének három dimenziós megfigyelésére egy fejére helyezett eszköz vagy monitorok által.


A Pannon Egyetem Zalaegerszegi Egyetemi Központban a program III. tevékenységén belül kettő kutatócsoport működik, melyek a következők szerint végeznek különböző tevékenységet:


III/2/2 alprojekt
Kutatócsoport vezetője: Dr. Szalai István

Az alprogram célja képzések optimális lebonyolítását segítő információs rendszer fejlesztése. A tananyagok folyamatos validálására szemkamerás méréseket végzünk, továbbá mesterséges intelligenciát és eyetrackinget használunk az online ismeretanyag fogyasztásának nyomon követésében a tudásfelhőből egyéni képességekre optimalizált „tanulási út” meghatározására. Az oktatási folyamat során képződött adatokat elemezzük, és erre épülő gépi tanulás alapú szolgáltatás nyújtunk partnereink számára humánerőforrásuk optimális formálására.


III/3 alprojekt
Kutatócsoport vezetője: Dr. Szűcs Judit

Egy olyan rendszer kerül kialakításra, melynek használatával a harci jármű vezetője egy fejre helyezhető virtuális valóság kijelzőn és/vagy monitoron látja 3D-ben környezetét. A környezet feltérképezését drone swarm-ok (kötelékben repülő, redundáns hálózatban szervezett micro drónok) és szenzorok - esetlegesen LiDAR (Light Detection and Ranging) - teszik lehetővé. A járműből kirajzó kisméretű, nagy felbontású kamerával rendelkező drónok csoportja folyamatos üzemmódban képeket/videókat készít a környezetről, melyek a kifejlesztendő technika segítségével leképezésre kerülnek valós időben a vezető számára egy 3D virtuális környezetbe, továbbá egy AI alapú felderítő software számára, amely élő időben végzi a rekonstruált környezetben a veszélyek kiértékelését és jeleníti meg javaslatait kiterjesztett valóság (augmented reality) formájában a virtuális valóság kijelzőn.

A III/2/2 és a III/3 kutatócsoport rendelkezésre állóm forrása: 110 000 000 Ft

Projekt címe: ABV felderítési és katasztrófavédelmi feladatok ellátásának hatékonyságát és biztonságát javító integrált monitoring és döntéstámogató rendszer (TKP)
Projekt azonosítója: TKP2021-NVA-10
Projekt időtartama: 2022.01.01.-2025.12.31.
Projekt összköltsége: 1 000 000 000 Ft
Támogatási mértéke: 100%
Főpályázó: Pannon Egyetem
Projekt szakmai vezetője: Dr. Kovács Tibor
Projekt szakmai vezetőjének e-mail címe: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
Projektmenedzser: Fehérvölgyi Szabolcs
Projektmenedzser e-mail címe: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.