Új Generációs Gazdálkodás (ÚGG) Kutatóműhely
Research Workshop on New Generation Management
Az Új Generációs Gazdálkodás (ÚGG) Kutatóműhely 2022. március 11-én alakult.
Napjainkban 6 kutatócsoportja van: Kreatív pénzügyek és menedzsment (Dr, habil KATITS Etelka PhD, Dr. PALÁNYI Ildikó PhD, Dr. ANTAL Anita PhD); Nyelvi műhely (Dr. BÉRCES Edit PhD, Dr. ANTAL Anita PhD); Társadalom, gazdaság és értékek (Dr. CSANÁDI Ágnes PhD, Dr. JÁRMAI Erzsébet PhD); Tőzsde világa (Dr. JOÓ István PhD); Mesterséges intelligencia az üzleti világban (FEJES Judit Katalin, Dr. habil KATITS Etelka PhD); Üzleti Statisztika (JÁMBOR Balázs Róbert, Dr. habil KATITS Etelka PhD, NAGYNÉ Dr. HALÁSZ Zsuzsanna PhD).
Eddig több, mint 50 publikáció és kutatási eredmény született: egy magyar nyelvű szak- és tankönyv (Akadémiai Kiadó), az MTA IX. Gazdálkodás- és Jogtudományi szakosztály besorolása szerint 10 minősített tanulmány és könyvfejezet készült, 9 magyar- és 2 angol nyelven szerkesztett tanulmánykötetbe írtunk 1-1 fejezetet, több, mint 10 magyar- és angol nyelvű konferencián adtunk elő.
A 2019-1.2.1-EGYETEMI-ÖKO-2019-0005 ”Egyetemi Innovációs Ökoszisztéma fejlesztése a Pannon Egyetemen” ”Proof of Concept” Program keretében készült a Small Medium Enterprises Smart Business Journey (SMESBJ) okos applikáció, mint szellemi termékfejlesztés. Ebben a projektben 4 kutatási jelentést is írtunk.
2023. július 3-án Dr. habil KATITS Etelka Éva PhD átvette az alábbi oklevelet, amely igazolás arról, hogy bekerült PE GKZ ÚGG Kutatóműhely pályázati projekt az IFKA Közhasznű Nonprofit Kft. Elismert Társadalmi Innováció top 10 kategóriába, amely az SMESBJ okos applikáció továbbfejlesztésére készült.
Eddig összesen 25 kutató együttműködésével születtek publikus kutatási eredmények. Ebből 16 belső, vagyis a Pannon Egyetem munkatársaival, míg 9 munka külső szakértők bevonásával, együttműködés keretében készült publikáció.
2025. évben a vállalati életciklus-, turnaround-, fenntartható pénzügyek és menedzsment, a mesterséges intelligencia alapú smart turizmus és a vállalati pénzügyek, a vállalati adatbázis- és esetelemzések pénzügy-statisztikai vizsgálatával, az alapjövedelem és a munka értéke, valamint tőzsdei árfolyamelemzés témában tervezünk megjelentetni nemzetközileg is jegyzett magyar- és angol nyelven könyveket, tanulmányokat.
A publikus kutatásaink és az említett 2 projekt
- eredmény indikátorai az életszakasz ismeretében változik mikró gazdálkodói szinten: emelkedő vagy stabil működési és nettó profithányad; javuló vagy kitűnő fizetőképesség; kedvezőbb adósságszerkezet (vagy belülről képes finanszírozni tevékenységét); hatékony eszköz- és vagyongazdálkodás (nagyobb árbevétel generálás, rövidebb működési cash ciklus); az éves növekedési kilátásokat pedig a belső, a fenntartható és önfinanszírozható növekedési ráta igazolja. A cég vagy projekt fenntarthatósága esetén ezek kontrollpontok is;
- hatásindikátorai mikró gazdálkodói szinten: az SMESBJ app és a teszteléssel igazolt módszertanok alkalmazásával csökken az üzleti kockázat, a csődveszély kockázata, a likviditási és az eladósodási kockázat, a befektetési és a beruházási kockázat, valamint a finanszírozási kockázat;
- nemzetgazdasági és társadalmi hasznossága megjelenik a gazdálkodók biztonságos működésének fokozódásában; a munkahely megtartó munkavállalók számának növekedésében; a helyi, a vármegyei és a regionális gazdálkodási színvonal emelésében. Mindez multiplikátor hatást eredményezhet a nemzetgazdasági kibocsátásban is.
Az eddig elért kutatási eredményeink segítség bármilyen szervezeti életszakaszban, hangsúlyozottan az életszakasz azonosítása, a tevékenységi profil és a versenytársak ismeretében
- ügy- és cégvezetőknek preventív menedzselés és a proaktív tevékenységek kialakítása/megvalósítása érdekében;
- könyvelőknek, számviteli ügyintézőnek az ügyfelekre adaptálva;
- akik alkalmazottból a vállalkozóvá válást mérlegelik;
- munkanélkülieknek, akik alkalmazásra kész tudást szeretnének megtanulni;
- tudáshasznosító és -átadó szervezeteknek, oktatási intézményeknek, amelyek érdekeltek a magyar kkv szektor hatékonyságának növelésében;
- pénzintézeteknek, pénzügyi szolgáltatást nyújtó vállalkozásoknak, amelyek még időben, jóval a csőd előtt és csődelőrejelzés mellett/helyett alkalmazásra kész módszertant szeretnének alkalmazni;
- családi vállalkozásoknak, amelyek szeretnék megtervezni az átörökítést, mint fordulatot, akár bajban vannak, akár forgatókönyveket szeretnének készíteni;
- startup vállalkozásoknak, akiket különösen érint a VUCA-BANI-RUPT-TUNA világ;
- a szervezet növekedési pályára állítása és menedzselése idején, különös tekintettel a sikeres turnaround eredményeként a fenntarthatósági elvek és gyakorlatok bevezetését is választva.
Összegzésképpen: Az eddig elért kutatási eredmények igazolják az ÚGG Kutatóműhely fő szakmai profilját és mottóját, amely szerint „hatékony gazdálkodás, versenyképes működés fordulatkezeléssel a fenntarthatóság jegyében.”