SZAKMAI HÍREK, PUBLIKÁCIÓK
Két kutatónk is előadott az V. Vállalkozáskutatási Konferencián
Két kutatónk is előadott a november 21-22. között Budapesten, a Mathias Corvinus Collegium szevezésében megrendezésre került, V. Vállalkozáskutatási Konferencia, a „Vállalati működés, vállalati válság" szekciójában.
FEJES Judit MSc - Dr. habil KATITS Etelka PhD
A VÁLLALATI CSŐDELŐREJELZÉS HELYETT VAGY MELLETT?
Alternatív pénzügyi korai figyelmeztető rendszer alkalmazása a látens és kifejlett válságban
A kutatás célja és kérdései
Cél: Az alternatív pénzügyi korai figyelmeztető rendszer (Early Warning Systems=EWS) alkalmazásának bemutatása vállalati látens és kifejlett válságokban, különös tekintettel a mesterséges intelligencia (Artificial Intelligence=AI) és az SMESBJ okosapplikáció integrációjára.
Kutatási kérdés: A pénzügyi elemzésből hogyan lehet meghatározni a korai figyelmeztető jeleket? Miért végezzünk jelzés- és okfeltáró kutatást? A pénzügyi korai figyelmeztető és előrejelző rendszer négy generációja hogyan és miben segíti a vezetők preventív és proaktív menedzselési munkáját?
Elméleti háttér
Az 1960-as évektől kezdve a modern vállalati pénzügyek erőteljesen támogatják az aktuális céges gyakorlatot. A vállalati vezetők életszakaszokra igazított pénzügyi irányítás és kontroll nélkül nem képesek hatékonyan kezelni a külső változásokat (Maiid et al, 2019; Settembre.-Blundo et al, 2021) annak érdekében, hogy elkerüljék a kudarcot. Akár a válság, akár az ebből történő sikeres fordulatok a vállalatok életciklusának alapvető, természetes és veleszületett állomásai (Adizes, 2023; Katits, 2002; Katits, Pogátsa, & Zsupanekné, Palányi, 2018; Wruck, 1990).
Chowdhury elsőként kapcsolta össze 2002-ben a fordulat kutatást az életciklus megközelítésekkel. A vállalati turnaround pénzügyek az életciklus pénzügyekből, a válság szakaszához kapcsolódik, különösen a fejlődő és látens válság, valamint a kifejlett, de még az uralható válság szakaszának a teoretikus, de legfőképpen praktikus ismeretanyagát öleli fel.
A fenntartható vállalati pénzügyek témái bármely életszakaszhoz kapcsolódhatnak, de egy egészen más, globális és holisztikus szemléletet feltételeznek, amelyek a másik két szakterületre nem jellemzőek.
A saját fejlesztésű SMESBJ okosapplikáció és az AI-vezérelt pénzügyi EWS rendszer felöleli az említett három modern vállalati pénzügyi szakterület módszertanát.
A pénzügyi EWS rendszerek evolúciója az 1920-as évektől napjainkig terjed, bemutatva, hogyan alkalmazkodtak ezek a rendszerek a változó gazdasági környezethez és technológiai innovációkhoz. A korai rendszerek még meglehetősen egyszerűek voltak, és főként a csődkockázat csökkentésére irányultak (Beaver, 1966). A pénzügyi EWS rendszerek a csődelőrejelző modellek fejlesztéséből erednek (Altman, 1968; Ohlson, 1980), majd megjelennek az első szoftveralapú EWS rendszerek (Altman, 1993).
Az 1997-től kezdődő válságok sora egészen napjainkig rávilágított az EWS rendszerek szükségességére. A 2000-es évek elejétől az AI alkalmazása lehetővé tette a valós idejű adatok elemzését is, ami különösen fontos volt a gyorsan változó gazdasági környezetben (Li, 2023).
A vállalati pénzügyi EWS rendszerek egy olyan terület, ahol az AI alkalmazása jelentős innovációt eredményezett. A hagyományos pénzügyi EWS modellek az AI-alapú rendszerekkel kombinálva jelentősen javíthatók, különösen a prediktív pontosság és a megbízhatóság terén (Cheng et al, 2023; Kureljusic & Karger, 2023).
Az utóbbi években a pénzügyi EWS rendszerek tovább fejlődtek. Wang (2022) szerint a big data és az IoT (Internet of Things) alapú rendszerek képesek valós idejű figyelmeztetéseket generálni, amelyek kritikusak a pénzügyi válságok gyors kezeléséhez.
Az AI alkalmazása lehetővé teszi a vállalatok jobb felkészülését a pénzügyi instabilitásra és a hatékonyabb reagálást a gazdasági változásokra (Ding, 2015).
Módszertan
Vállalati eset- és szituáció elemzése, valamint esettanulmány feldolgozás lépései szerint építjük fel a prezentációt. Bemutatjuk a vizsgált vállalat működési közegét. SMESBJ okosapplikációval pénzügyi elemzést és diagnózist készítünk, jelzés- és okfeltáró kutatást végzünk. Ezután meghatározzuk a megoldási útvonalakat, ezeket értékeljük, és kiválasztjuk a leghatékonyabb megoldást. Végül a körülmények és feltételek megadása szükséges a megvalósítása érdekében.
Eredmények
Az SMESBJ okosapplikáció és az AI-alapú pénzügyi EWS rendszerek gyorsabbak, pontosabbak és hatékonyabbak, mint a hagyományos statisztikai modellek.
- Növelik a vállalati működés biztonságát és a vezetők döntéshozatalának pontosságát, ezáltal növelve a versenyelőnyt, beleértve a gyorsabb és pontosabb válságelőrejelzést.
- Növelik a vállalatok felkészültségét és képességét a válságok hatékony kezelésére, valamint támogatja a preventív és proaktív menedzsmentet.
- Növelik a prediktív pontosságot, csökkentik a téves riasztások arányát.
Az alternatív pénzügyi EWS rendszerek alkalmazása szükségszerű a vállalati preventív, reorganizációs és reaktív turnaround menedzselésben, különösen az AI, big data és IoT technológiák integrációjának köszönhetően.
Az SMESBJ okosapplikáció lehetőséget biztosít a vállalatoknak abban, hogy az EWS rendszereket saját igényeikhez és működési környezetükhöz igazítsák.
Könyvmegjelenés - Vállalati turnaround pénzügyek
Megjelent a Pannon Egyetem Gazdálkodási Kar Zalaegerszeg (GKZ) tudományos dékánhelyettesének, Dr. habil KATITS Etelka PhD kutatónak újabb könyve az Akadémiai Kiadó open access MeRSZ kiadványban, melynek címe "VÁLLALATI TURNAROUND PÉNZÜGYEK a fordulatkezelési kutatások tükrében a fenntartható gazdálkodás érdekében".
A 4. társszerzős fejezetet a Gazdálkodási Kar Zalaegerszeg öt kutatója írta:
Dr. habil Katits Etelka PhD, Dr. Palányi Ildikó PhD, Dr. Antal Anita PhD, Dr. Csanádi Ágnes PhD és Márkus Mónika - Az Adizes életciklus modell a jelzés- és okfeltáró kutatás tükrében címmel
A kötetről bővebb információ az alábbi linken olvasható: https://mersz.hu/kiadvany/1261/info/
A kötet megjelenéséhez szívből gratulálunk oktató-kutató kollégáinknak!
PANNON EGYETEM GAZDÁLKODÁSI KAR ZALAEGERSZEG
2024. ÉVI ŐSZI
INTÉZMÉNYI TUDOMÁNYOS DIÁKKÖRI KONFERENCIA
Időpont: 2024. november 20. szerda 10:00
Helyszín:
Pannon Egyetem Zalaegerszegi Egyetemi Központ
Innovációs és Tudásközpont, F épület, F.001. Előadó
Gazdálkodás és menedzsment tagozat
Két kutatónk előadott a Lillafüreden rendezett, „Mérleg és Kihívások – Értékteremtés-Fenntarthatóság-Digitalizáció” XIII. Nemzetközi Tudományos Konferencia Gazdálkodás – Pénzügyek szekciójában.
Dr. habil KATITS Etelka PhD - FEJES Judit MSc: A MODERN VÁLLALATI PÉNZÜGYEK ALKALMAZÁSA, AVAGY EGY ALTERNATÍV PÉNZÜGYI KORAI FIGYELMEZTETŐ
A PREZENTÁCIÓ MEGTEKINTHETŐ IDE KATTINTVA
Két kutatónk előadott a XVIII. SOPRONI PÉNZÜGYI NAPOK tudományos szekciójában.
FEJES Judit MSc - Dr. habil KATITS Etelka PhD: A GENERÁCIÓVÁLTÁS, A PÉNZÜGYI TELJESÍTMÉNY ÉS A FENNTARTHATÓ GAZDÁLKODÁS KÖZÖTTI ÖSSZEFÜGGÉSEK VIZSGÁLATA
A PREZENTÁCIÓ MEGTEKINTHETŐ IDE KATTINTVA
Felhívás - A 2024. évi őszi Intézményi Tudományos Diákköri Konferencián való részvételre
A Pannon Egyetem Tudományos Diákköri Tanácsa és a Pannon Egyetem Gazdálkodási Kar Zalaegerszeg meghirdeti a Pannon Egyetem Intézményi Tudományos Diákköri Konferenciáját.
A konferenciára osztatlan, Foszk, BSc/BA, MSc/MA képzésben részt vevő hallgatók jelentkezhetnek. A jelentkezés elektronikus regisztrációval, valamint a bemutatásra szánt pályamunka (dolgozat) összefoglalójának benyújtásával történik.
Időpontok/határidők:
A 2024-es év őszi Intézményi Tudományos Diákköri Konferencia időpontja:
november 20. (szerda)
A regisztráció és az összefoglaló benyújtásának határideje:
október 7. (hétfő) 23:59
A dolgozat elektronikus benyújtásának határideje:
november 5. (kedd) 23:59
A dolgozat / pályamunka benyújtásának módja:
A max. 20 Mb terjedelmű dolgozatokat pdf formában a regisztrált és konferenciára jelentkezett hallgatók a http://etdk.uni-pannon.hu/ oldalon megadottak alapján tudják feltölteni.
A Kulturális és Innovációs Minisztérium által támogatott program a Pannon Egyetem Gazdálkodási Kar Zalaegerszeg ”A Tudományos Diákköri Tevékenység fejlesztése a Pannon Egyetem ZEK GKZ-n” című projekthez (NTP-HHTDK-24-0064) kapcsolódóan valósult meg.
Két kutatónk előadott a XXXII. Országos Könyvvizsgálói Konferencia tudományos szekciójában.
Dr. habil KATITS Etelka PhD - FEJES Judit MSc: A VÁLLALATI PÉNZÜGYI FUNKCIÓ ÁTALAKULÁSA A MESTERSÉGES INTELLIGENCIA ALKALMAZÁSÁVAL, A FENNTARTHATÓSÁG ÉRDEKÉBEN: MIVEL ÉS HOGYAN BŐVÜLHETNEK A SZÁMVITELI ISMERETEK?
TDK témák és témavezetők 2024/2025-ös tanév
A Pannon Egyetem Gazdálkodási Kar Zalaegerszeg javasolt TDK-témái és témavezetői a 2024/25 tanévben a listában olvashatók az OTDT besorolás szerint. Hallgatói külön megkeresésre és kérésre a témák bővíthetők akár társtémavezetés, akár társszerzős munka keretében.
A lista megtekinthető IDE KATTINTVA
Megjelent egy kutatónk tanulmánya a GIKOF JOURNAL: A Neumann János Számítógép-tudományi Társaság Gazdaságinformatikai Kutatási és Oktatási Fórum Szakmai Szervezet szakfolyóiratában
NAGYNÉ Dr. HALÁSZ Zsuzsanna PhD: Az IT szakember-képzés és a piaci kompetencia-elvárások közötti diszharmónia feloldásának lehetőségei
Absztrakt
Napjainkban a digitalizáció, az Információtechnológia (IT) fejlődése és az Ipar 4.0 nagy kihívás elé állítja a vállalkozásokat. Az egyre élesebb piaci verseny miatt elengedhetetlen az informatikai beruházások megvalósítása, az információs rendszerek fejlesztése. Az IT szakemberek iránti kereslet fokozódik. A közép- és felsőoktatási informatikus-képzés sem mennyiségben, sem minőségben nem képes az igényeknek megfelelő kimenetet kibocsátani. Kutatásom során a felsőoktatásban megszerezhető kompetencia-készlet és a piaci igények közötti eltérésre fókuszálva kerestem megoldási lehetőségeket. Szakirodalmi elemzés után kérdőíves adatgyűjtést végeztem magyarországi társas vállalkozások körében, majd interjúkat bonyolítottam le egyetemi szakfelelősökkel. Elemzésem során kimutattam, hogy hiányzik egy egységes IT szakmai profilrendszer, melyhez kompetencia-készletet kidolgozva a felsőoktatás és a vállalkozások számára is segítséget nyújtana a diszharmónia feloldásához. Jelen tanulmányban egy lehetséges megoldás is bemutatásra kerül.
Intézményi Tudományos Diákköri Konferencia - 2024. április 24.
Az alternatív energia, a vállalkozások finanszírozási kockázatának vizsgálata és a fizetőképesség értékelése témákban adták elő tudományos diákköri kutatásaikat hallgatóink az április 24-én megrendezett tavaszi Intézményi Tudományos Diákköri Konferencián. A tavaszi Intézményi Tudományos Diákköri Konferencia – Gazdálkodás és Menedzsment szekció Vállalati pénzügyek és fenntarthatóság tagozatán három másodéves hallgató mutatta be tudományos kutatását.
![](/IMG_3256_copy.jpg)
Gratulálunk hallgatóinknak az elért eredményekhez és oktató kollégáinknak a felkészítéshez!
Felhívás - A 2024. évi tavaszi Intézményi Tudományos Diákköri Konferencián való részvételre
A Pannon Egyetem Tudományos Diákköri Tanácsa és a Pannon Egyetem Gazdálkodási Kar Zalaegerszeg meghirdeti a Pannon Egyetem Intézményi Tudományos Diákköri Konferenciáját.
A konferenciára osztatlan, Foszk, BSc/BA, MSc/MA képzésben részt vevő hallgatók jelentkezhetnek. A jelentkezés elektronikus regisztrációval, valamint a bemutatásra szánt pályamunka (dolgozat) összefoglalójának benyújtásával történik.
Időpontok/határidők:
A 2024-es év tavaszi Intézményi Tudományos Diákköri Konferencia időpontja:
április 24. (szerda) 10:00
A regisztráció és az összefoglaló benyújtásának határideje:
március 18. (hétfő) 12:00
A dolgozat elektronikus benyújtásának határideje:
április 2. (kedd) 20:00
A dolgozat / pályamunka benyújtásának módja:
A max. 20 Mb terjedelmű dolgozatokat pdf formában a regisztrált és konferenciára jelentkezett hallgatók a http://etdk.uni-pannon.hu/ oldalon megadottak alapján tudják feltölteni.
Megjelent egy kutatónk tanulmánya a Magyar Könyvvizsgáló Kamara "Digitalizációs lépések a könyvvizsgálatban" c. konferencia tanulmánykötet 79-97. oldalán (ISBN: 9786155738093)
Dr. habil KATITS Etelka PhD: Az SMESBJ okosapp és a pénzügyi turnaround controlling, mint eszköz és módszer a vállalati életúton
Absztrakt
A cégek az életút különböző szakaszain léteznek, ahol napjaink nagyon gyorsan változó és kiszámíthatatlan világában rendszeres turnaround helyzettel szembesülnek, amit kezelni kell, akár a növekedési, akár a válság szakaszon. Az előadás célja olyan saját fejlesztésű digitális eszköz és módszer bemutatása, amely a szervezeti életciklusok és az azokban fellépő fordulatok felismerését, menedzselési lehetőségeinek kidolgozását támogatja. Az előadás összehasonlítja a vállalati ún. hagyományos pénzügyi és turnaround controlling módszert, hangsúlyozza az erős és gyenge jelzéseket, mint tüneteket az adott életszakasz és turnaround helyzet azonosítására; a problémákat előidéző okfeltárást, amely kijelöli a preventív, a reorganizációs és kríziskezelő turnaround menedzselési technikákat; az életszakaszra igazított turnaround controlling módszert, amely igazolja, vagy sem, a növekedési pályára állítást, vagy az azon tartást a fenntartható gazdálkodásra is tekintettel. Mindez lehetővé tette a magyar empirikus fordulatkezelési modell megalkotását 85 esetelemzéssel a tanácsadói világból. Ez, mint egy keretrendszer tovább bővíthető, de egyúttal tipizálható is egy adott ágazatra, régióra, tevékenységi és vállalkozási formára is, ami egyúttal egy teljes nemzetgazdaságot működtető gazdálkodó szervezetek újra épülésének portfólióját is jelentheti. A tanulmány bizonyítja – 2007-2022 közötti időszakban végzett magyar eset- és adatbázis elemzésekkel – a modern vállalati pénzügyekhez tartozó életciklus-, a turnaround- és a fenntartható pénzügyek vállalatirányítási szempontból létező előnyeit.
Megjelent három kutatónk tanulmánya a Multidiszciplináris kihívások, sokszínű válaszok c. folyóirat 2023/2. számában:
NAGYNÉ Dr. HALÁSZ Zsuzsanna PhD, JÁMBOR Balázs Róbert, & Dr. habil KATITS Etelka Éva PhD
Az ágazati és vállalati értékteremtők azonosítása és alkalmazása
Az üzleti tevékenységek és a fenntartható gyakorlatok összehangolása a tulajdonosi értékalkotásban
A tanulmány IDE KATTINTVA érhető el
A teljes szám IDE KATTINTVA érhető el
![](/IMG_1134.jpg)
Gratulálunk hallgatóinknak az elért eredményekhez és oktató kollégáinknak a felkészítéshez!
A PREZENTÁCIÓ EGY RÉSZLETE MEGTEKINTHETŐ
IDE KATTINTVA
A PREZENTÁCIÓ EGY RÉSZLETE MEGTEKINTHETŐ
IDE KATTINTVA
A PREZENTÁCIÓ EGY RÉSZLETE MEGTEKINTHETŐ
IDE KATTINTVA
A PREZENTÁCIÓ MEGTEKINTHETŐ
IDE KATTINTVA
A PREZENTÁCIÓ MEGTEKINTHETŐ
IDE KATTINTVA
A PREZENTÁCIÓ EGY RÉSZLETE MEGTEKINTHETŐ
IDE KATTINTVA
Dr. habil KATITS Etelkával készült interjú a BEHAVIOUR - a HR Magazin júniusi számában
Középpontban a vállalati életciklusok és a fordulatok menedzselésének problémái
A teljes interjú megtekinthető IDE KATTINTVA.
ELŐADÁS SZERZŐTÁRSAKKAL
Megjelent két kutatónk tanulmánya a Vezetéstudomány 2023. évi 54(3) számában:
Dr. habil Katits Etelka Éva PhD és Dr. Palányi Ildikó PhD
Egy magyar empirikus modell a nemzetközi vállalati fordulatkezelési kutatások áttekintése és rendszerezése tükrében
Elérhető: https://journals.lib.uni-corvinus.hu/index.php/vezetestudomany/article/view/979/541
A Vezetéstudomány említett száma elérhető: https://journals.lib.uni-corvinus.hu/index.php/vezetestudomany/issue/view/99/37
okosapp, Márkus Mónika, kutatóműhely