Talpra magyar! (chromolitographia, illusztátor Bellony László)

"De azért lelkünk búsan visszanéz,
És emlékezve mámoros lesz tőled,
Tűnt március nagy napja, szép tavasz,
Mely fölráztad a szunnyadó erőket,
Mely új tavaszok napját égre hoztad,
Mely új remények ibolyáját fontad.
Ó nagy nap, szép nap, légy örökre áldott,
Hozz mindig új fényt, új dalt, új virágot!"

(Juhász Gyula: Március idusára - részlet)

A képen Bellony László (1871-1913) festő és illusztrátor "Talpra magyar!" című színezett litográfiája látható, az ábra alatt a Nemzeti dal teljes szövegével. A falusi vásárokon is árusított, sokszorosított olajnyomat a XX. század első évtizedeiben a paraszti és kispolgári otthonok egyik kedvelt dísze volt. A fotón látható példány az anno Zala vármegyéhez tartozó Kővágóörs egyik földművesének - és első világháborús hadirokkantjának - lakásában a tisztaszobát (ma nappalinak mondanánk) ékesítette egy másik, gróf Batthyány Lajos miniszterelnökről készült illusztrációval együtt.

A szabadságharcnak nem csupán nemzeti jelentősége volt. Számosan emigráltak a világosi fegyverletétel után és szolgálták tovább a szabadság ügyét különböző nemzeteknél, mint például Asbóth Sándor, aki az amerikai polgárháború északi seregében dandártábornoki rendfokozatot kapott. Könyvtártörténeti vonatkozású érdekesség, hogy a könyvtárak tizedes osztályozási rendszerét megalkotó személy teljes neve Melville Louis Kossuth Dewey (1851-1931). Kossuth nevéből úgy lett ún. middle name, hogy "a magyarok Washingtonja" 1951-52-ben járt körúton Amerikában, ahol rengetegen hallgatták meg beszédeit. Ennek hatására választották Dewey szülei - de nem csak ők, hanem akkoriban még számosan - születő gyermekük középső névelemeként a kormányzó-elnök nevét.