A könyvtár jelenleg a GKZ-n 2009-től elektronikusan benyújtott szak- és záródolgozatokat gyűjti. A 2009-2013 közötti dolgozatok a könyvtári terminálokon, a 2014-től benyújtott dolgozatok a Pannon Egyetem Dolgozat Repozitórium felületén érhetők el. A kutathatóság, hozzáférés eltérő, a következők lehetségesek:

• a szerzői rendelkezés alapján nyilvános dolgozatok a repozitóriumból teljes szöveggel megjeleníthetők, letölthetők otthonról is [példa - a dolgozatfájl mellett a hozzáférési jogra vonatkozó információ nincs]
  • a szerzői rendelkezés alapján nem nyilvános (korlátozott hozzáférésű) dolgozatok teljes szövege a könyvtárban, a dolgozat terminálokon olvasható (másolási, letöltési lehetőség nélkül) [példa - a dolgozatfájl mellett "Hozzáférés joga: Csak nyilvántartásba vett egyetemi IP címekről nyitható meg" információ olvasható]
  • a dolgozatban érintett gazdálkodó szervezet jóváhagyott kérelme alapján a kutatási embargós (titkosított) dolgozatok az embargó ideje alatt nem elérhetők, csak a bibliográfiai adatok és 2015-től a szerzői összefoglalók ismerhetők meg [példa - a dolgozatfájl mellett "Hozzáférés joga: Csak az archívum karbantartója nyithatja meg (titkosított dolgozat - engedéllyel)" információ és a határidő dátuma olvasható]

A gyűjtemény célja

A gyűjtemény célja a dolgozatok hosszú távú megőrzésén túl a hallgatók, új szakdolgozók, illetve bizonyos esetekben az oktatók kutatómunkájának elősegítése a dolgozatok kutathatósága révén. Az új szakdolgozók a gyűjtemény dolgozataiból
- tapasztalatokat szerezhetnek a választandó vagy a választott téma helyi publikáltságáról (kutatott-e, mely területeit tárgyalták a kérdéskörnek vagy a választott cégnek/szervezetnek, milyen mélységben stb.),
- mintát kaphatnak a téma kifejtéséről (szakszerűség, teljesség, stílus, elemző ill. leíró jelleg, következtetések, az egyes részek arányai stb.),
- megismerhetik a szerkezeti-formai megoldásokat (a téma tárgyalásának struktúrája, fejezetek, alfejezetek stb. tagolása, illusztráltság, műszaki kivitelezés, esztétikai hatás).

Könyvtári dolgozat terminálokon történő kutatás feltételei

A nem nyilvános (korlátozott hozzáférésű) dolgozatok helybeli kutathatásának feltételei:
- érvényes könyvtári tagság vagy napijegy váltása,
- statisztikai célú adatszolgáltatás a kutatásról (a felhasználónak a használat végén be kell jelentenie a megtekintett dolgozatok számát),
- használati szabályok betartása, különös tekintettel a szerzői jogokra.

A másolatkészítést nem engedélyezhetjük az olvasónak. Tilos a külső adathordozók csatlakoztatása, a képernyő bármiféle eszközzel, eljárással történő rögzítése (ide értve a vágólapozást és digitális fényképezést is), valamint a szakdolgozatfájlok védelmét biztosító műszaki eljárások (pl. tűzfalbeállítások, port tiltások) kijátszása vagy az arra tett kísérlet.

A dolgozatból történő kisebb terjedelmű jegyzetelés nem sérti a szerzői jogi előírásokat, de a szokásos idézések leghosszabb terjedelmét (kb. fél oldalt) meghaladó kéziratos másolás sem engedélyezett. A szakdolgozat nem minősül nyilvánosságra hozott műnek, a rá vonatkozó minden joggal a szerző rendelkezik, beleértve a többszörözés jogát is (1999. évi LXXVI. törvény a szerzői jogról, 18. §). A szerző írásbeli rendelkezése alapján a nyilvános (web publikus) szakdolgozatok szabadon letölthetők, de ezek tartalma sem használható fel a szerző jóváhagyása nélkül.

Tudományos, jogi és morális követelmény a kutatott dolgozatokban szereplő információk felhasználása esetén a pontos forráshivatkozás. A hivatkozás szükségességéről egy rövid kis videót itt találsz. Nem csupán az idézőjelek elhagyásával történő, hivatkozás nélküli szövegátvétel minősül plágiumnak, de a forrásszöveg kisebb-nagyobb átfogalmazásának hivatkozás nélküli közlése is. Hivatkozások esetében általában azt az forrásközlési módot kell követni, melyet a publikáció befogadója (oktatási intézmény, kiadó stb.) megkövetel. Példa online hozzáférésű szakdolgozat hivatkozására az irodalomjegyzékben (a keltkezési év kiemelésével és a megtekintés dátumának közlésével):

BACSI Mihály (2022): A közösségi finanszírozás helyzete Magyarországon [online szakdolgozat]. Zalaegerszeg : Pannon Egyetem Gazdálkodási Kar Zalaegerszeg. Hozzáférés: https://perepo-dolgozat.uni-pannon.hu/id/eprint/25902/1/bacsi_mihály_2022jan_publikus.pdf [megtekintve 2022.04.20.]

A szövegben a felhasznált forrást Harvard-módszerrel célszerű jelölni, pl. (Bacsi 2022) vagy idézetnél az oldalszám jelölésével is, pl. (Bacsi 2022:16). A "megtekintve" közlésnél az olvasás, használat valós dátumát kell beírni. Segítségre van szükséged a hivatkozások készítéséhez? Fordulj bizalommal a könyvtár munkatársaihoz!

Szakdolgozatok keresése a repozitóriumban

A szakdolgozatok főbb adatai (pl. szerző, cím, téma) a könyvtár katalógusában is kereshetők (ha csak dolgozatok érdekelnek, válaszd az összetett keresés funkciót és feltétlenül állítsd be a keresés egyik szempontjaként az információhordozót, ennek típusául pedig a szakdolgozatot). Jobb megoldás, ha közvetlenül a Dolgozat Repozitóriumban keresel - itt van lehetőség Google-jellegű egymezős keresésre (pl. beírod a keresett kifejezést). Legjobb, ha a repozitórium nyitólapjáról elérhető Keresés a repozitóriumban funkciót használod. Itt számos keresési lehetőséget választhatsz: cím szava, tárgyszó, képzési szint (ha pl. csak alap- vagy mesterképzéses szakdolgozatok érdekelnek, de a felsőoktatási szakképzés záródolgozatai nem). Hasznos lehet a "Hozzáférés szintje" szerinti halmazszűkítés - ha otthonról kutatsz, csak a nyilvános hozzáférésűeket tudod olvasni, ilyenkor célszerű lehet a "Nyilvános" opciót bejelölni.